Kościół wzniesiony został w roku 1777, a więc w okresie późnego baroku. Kto jest faktycznym budowniczym kościoła nie wiadomo. Zbudowano go wg planu pochodzącego z Rzymu. Wykończenia budynku i ozdobienia wnętrza dokonał ksiądz Maciej Dąbkowski około 1824 roku. Konsekracja kościoła nastąpiła 17 X 1824 roku, dokonał jej ks. biskup Daniel Ostrowski, sufragan łowicki. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w ścianę kościoła, zachowana do dziś z łacińskim napisem (prawa strona nad kaplicą w prezbiterium).
Z nakazu patriotycznego na rzecz Powstania Listopadowego z kościoła przeznaczono następujące naczynia liturgiczne: kielich srebrny, pozłacany, paterę srebrną pozłacaną, drugą paterę srebrną i dwie ampułki srebrne Wartość tych naczyń oceniono na 234zł l0 gr. Powyższe srebra zostały złożone w kancelarii konsystorskiej w Warszawie. Potwierdzeniem tego daru narodowego jest, na dokumencie, pieczęć okrągła Archidiecezji Warszawskiej.
Kościół makowski będący obiektem dużej wartości historycznej, jest budowlą zabytkową wpisaną do rejestru zabytków.
Kościół znajduję się w centralnej części Makowa. Przejeżdżając drogą od Skierniewic do Łyszkowic nie sposób go nie zobaczyć. Zachęcamy do zatrzymania się choć na chwilę i obejrzenia tej barokowej budowli, która zachwyca bogato zdobionym wnętrzem. : )
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz